Statement of persons nominated and Notice of Poll
You can download a copy of the Statement of Persons Nominated and Notice of Poll (PDF).
Bradford East Constituency
The following is a statement of the persons nominated for election as a Member of Parliament for Bradford East Constituency.
Name of candidate | Home address | Description (if any) | Name of assentors Proposer(+), Seconder(++) |
Reason why no longer nominated* |
---|---|---|---|---|
ANSTEY Jacob Pereira |
(address in the Witham Constituency) | Reform UK | Crosby Robert + Crosby Kayden J Bello Abdulkabeer K Wright Sharon Tempest-Mitchell Ryan Smith Simon M ++ Duffield Anne Fielding Bernadette T Bi Iram Crosby Janine E |
|
BARRAS Lara Joy |
(address in the Bradford East Constituency) | Yorkshire Party | Atkinson Stacey M + Barras Wendy E Blackmore Garry Dean Emma L Thompkins Michelle Wood Kyle M Greensmith Joanna ++ Taylor Rachael H C Preston Debbie Denton Emma L Barras Jonathan D S |
|
HICKSON Celia |
(address in the Bradford West Constituency) | Green Party | Gulland Anna H + Afzal Atif Bibi Taybah Siddique Sheikh Zubair Bibi Munazza Gulland Bruce M ++ Tasker Clifford Hussain Majid Akhtar Faheem Akhtar Amreen |
|
HOLT Aubrey Gardner |
(address in the North East Hertfordshire Constituency) | The Conservative Party Candidate | Ahmed Ishtiaq + Ali Ghazanfar Ahmed Zahida Ahmed Haaris Mohammed Arfan Hussain Sakhawat ++ Akhter Javed Naz Safrah Rasool Wajid U Hussain Ajaib |
|
HUSSAIN Imran |
(address in Bradford) | Labour Party | Iqbal Zafar + Logan Gareth D Parsons Ian S Sultan Tabrez Afzal-Butt Samayya Mahmud Arshad Niaz Md Zafar Uddin Md Noor Mushtaq Mohammad Akhtar Iftikhar Jamil Tahir Iqbal Mansha ++ Isherwood Ashley Khaliq Ghazanfer Alipoor Margaret Afzal Mohammad Arshad Yasmin Hussain Amriz K Iqbal Nadeem Hussain Ashiq Choudhry Suhail M |
|
O'CARROLL Robert Michael St John |
(address in the Twickenham Constituency) | Liberal Democrats | Sunderland Jeanette + Middleton Howard Crowther Andrew J Riaz Alzafer Elliott Susan A Ahmed Riaz ++ Middleton Colleen Lubenko Suzanne J Mott Michael A Sunderland Andrew J |
|
RAHMAN Mohammed Sayfur |
(address in Bradford) | Independent | Ali Askere + Ali Moklis Ali Khadija Ali Aklas Hussain Ahallad Khatoon Runa ++ Begum Shahina Ali Kolsuma Begum Taslima Akther Tahrin |
|
REHMAN Amer |
(address in the Bradford East Constituency) | Independent | Ahmed Said + Begum Zatoon Shabbir Mohammad Tariq Zafroon Razzaq Mohd Zeb Tauqir ++ Rafique Mohammad Begum Suraya Wahid Kulsoom Begum Haadia |
|
RILEY Richard |
(address in the Leeds South Constituency) | Social Democratic Party | Holroyd Margaret + Stillings Benjamin R Boult Julia Butterworth Mark W Taylor Elizabeth A McKendrick Carol M Stillings Lily ++ Holroyd Brian Sharkey Melissa J Booth Dawn Metcalf Irene Rhodes Heather L |
|
SAJAWAL Talat |
(address in the Bradford East Constituency) | Independent | Yaqoob Mohammad + Younas Imran Ayub Mohammed Ali Shahid Khan Suleman Elahi Noor ++ Elahi Sanah Iqbal Mohammed Elahi Asilah Bibi Shazia |
*Decision of the Acting Returning Officer that the nomination is invalid or other reason why a person nominated no longer stands nominated.
The persons above against whose name no entry is made in the last column have been and stand validly nominated.
A poll will be taken on Thursday, 4 July 2024 between the hours of 7:00am and 10:00pm.
Bradford South Constituency
The following is a statement of the persons nominated for election as a Member of Parliament for Bradford South Constituency.
Name of candidate | Home address | Description (if any) | Name of assentors Proposer(+), Seconder(++) |
Reason why no longer nominated* |
---|---|---|---|---|
ALI Rehiana |
32 Hastings Street, Bradford, BD5 9PQ | Independent | Haleem Mohammed + Iqbal Shahida Iqbal Nadia Hussain Rifat Ibrar Muhammad Haleem Hajra ++ Khan Ahmed Yaqub Iqra Yaqub Zain A Ahmed Sagir |
|
BARRAS Jonathan Daniel Stewart |
(address in the Bradford East Constituency) | Yorkshire Party | Singh Sukhdeep + Bibi Azra Ogunmade Oluwaseun B Long Kirby P Smith Alison Khan Junaid J ++ Poklad Josh A Khan Qasim Speight Ellen Stott Emma L |
|
BOOTA Harry |
1 Clover Street, Bradford, BD5 9HA | Workers Party | Saleem Ajaz + Gharbia Ibrahim O Riaz Nadeem Serrant Donna C Mackay Jamie A G Bibi Fasdous ++ Ghariba Khadija I I Yasin Farhat Serrant Reece Boota Mohammed |
|
CUMMINS Judith Mary |
(address in the Bradford South Constituency) | Labour Party | Thornton Andrew + Walsh Andrew Wood Ruth Johnson Hazel Thornton Alison M Hughes Thomas W ++ Tait Angela Mitchell Alexandru S Ratcliffe Sharon Thornton Olivia N |
|
EDWARDS Matt |
(address in Bradford) | Green Party | Sutcliffe Zachary W + Sutcliffe Ursula P Wallace Mary T Tilson John F Sharp Ian Sutcliffe Shaun ++ Sutcliffe Lillie R McInnes Diane E McInnes Iain G Sharp Heather |
|
EGLIN Ian Peter |
(address in the Shipley Constituency) | Reform UK | Regan Annmarie + Smith William Wignall Brian B Haigh Matthew A Baldwin Elizabeth L Brownrigg Neal J H Regan Dennis T ++ Armitage Elizabeth Harrison Sarah L Bromley Amber Emmott John A Brownrigg Joanne L |
|
HIRST Therese |
(address in the Bradford South Constituency) | English Democrats - "Putting England First!" | Muchewicz Therese + Mistry Mina Tillotson Glen Hutton Mihael Goodison Stuart D Hirst Andrew ++ Mistry Dipak H Hutton Linda Lovell Ian M Goodison Joanne L |
|
SHAH Zaf |
(address in the Bradford West Constituency) | Conservative and Unionist Party | Khan Alyas + Shah Sadia J Shah Tabassum A Shah Aftab H Shah Mariam A Cooper Fiona J ++ Bukhari Touqeer Shah Suman A Moughal Fareeaa Lawton Catherine |
|
SMITH Anthony John |
(address in the Colne Valley Constituency) | Liberal Democrats | Whitrick Mary + Moses Sarah M Hall Suchitta Devonshire Christopher Newman Geraldine Morris Aaron J ++ Boulton Brian J Devonshire Shauna A Newman Gordon H Brear Sylvia |
*Decision of the Acting Returning Officer that the nomination is invalid or other reason why a person nominated no longer stands nominated.
The persons above against whose name no entry is made in the last column have been and stand validly nominated.
A poll will be taken on Thursday, 4 July 2024 between the hours of 7:00am and 10:00pm.
Bradford West Constituency
The following is a statement of the persons nominated for election as a Member of Parliament for Bradford West Constituency.
Name of candidate | Home address | Description (if any) | Name of assentors Proposer(+), Seconder(++) |
Reason why no longer nominated* |
---|---|---|---|---|
AHMED Imad Uddin |
(address in the Southgate and Wood Green Constituency) | Liberal Democrats | Griffiths Alun O + Francis Patricia C Whitrick Carol Simpson Christine B Griffiths Angharad E Griffiths Anthea L ++ Faulkner Jean Hughes Beverley A Leonard Maureen Marren Hannah E |
|
GHAFOOR Umar |
52 Hartington Terrace, Bradford, BD7 2HW | Independent | Siddique Zabina B + Akhtar Parveen Najib Mohammed Bibi Zubeda Najib Samina Rahman Mohammad M ++ Hussain Imran Tabassum Sofia Najib Basharat Najib Tara |
|
HINTON-WARDLE Jamie Alan |
(address in the Barnsley South Constituency) | Reform UK | Houlden Stephen L + Feather Olivia King David Naylor Michael Cummins Samuel M Drake Joseph P Cummins Emma L Houlden Lorraine ++ Harris Yvonne J Naylor David Brown Tommy Brown Karen Drake Andrea M |
|
HUSSAIN Akeel |
(address in the Bradford West Constituency) | Independent | Ali Wajid + Hussain Imdad Hussain Sajid Hussain Akaash Hayat Khan Usman Ali Abbas ++ Noshad Ch S.H. Hussain Ashfaq Saddiq Amjad Hussain Khyaam |
|
ISLAM Muhammed Ali |
(address in the Bradford West Constituency) | Independent | Hussain Sharat + Khan Shaukat Khan Naveed Hussain Mohammed I Saliss Mohammed Ali Mohammed ++ Khan Mohammed F Suleman Mohammed Shafiq Hasnain Ilyas Mohammed |
|
MAHMOOD Khalid |
(address in the Bradford West Constituency) | Green Party | Mahmood Safuna + Mahmood Sabeena Mahmood Shakiba Iqbal Javid Bi Nazia Mahmood Shoaib A ++ Mahmood Tariq Younis Mohammed Ahmed Mukhtar Hickson Celia R |
|
MOXON Nigel David |
(address in the Mansfield Constituency) | The Conservative Party Candidate | Mahmood Khalid + Detta Socning Eveline Estelle Shah Zaf Anjum Khalid M Bismillah Yusuf Ashraf Simah ++ Qayyum Abdul Oyefolu Sheriff K Sobaan Raja M Patel Mohammed N |
|
SHAH Naz |
(address in the Bradford West Constituency) | Labour Party | Regan Karen + Tate Alan Hussain Shabir Bolton Dermot J Somerville David J Amran Mohammed ++ Ahmed Abu S.S. Nazir Sughra McEwan John Green David M A |
*Decision of the Acting Returning Officer that the nomination is invalid or other reason why a person nominated no longer stands nominated.
The persons above against whose name no entry is made in the last column have been and stand validly nominated.
A poll will be taken on Thursday, 4 July 2024 between the hours of 7:00am and 10:00pm.
Keighley and Ilkley Constituency
The following is a statement of the persons nominated for election as a Member of Parliament for Keighley and Ilkley Constituency.
Name of candidate | Home address | Description (if any) | Name of assentors Proposer(+), Seconder(++) |
Reason why no longer nominated* |
---|---|---|---|---|
ADAMS Chris |
(address in the West Ham and Beckton Constituency) | Liberal Democrats | Franks Thomas R + Mann Paul M Allon Nicholas J Spoerry Steven J Kierman Peter M Franks Joan E ++ Allon Pauline H Hewitt David J Kierman Yvonne Gouldesbrough David R |
|
ATLAS Dominic James |
(address in the Keighley and Ilkley Constituency) | Yorkshire Party | Hall Stephen A + Morris Zoe J Jury Joan Brown Richard A Morris Ann M Atlas Dominic J Bower-Pullich Amanda J ++ Cameron Vicki L Brown Nicola A Kenworthy Catherine E Oxley Samuel A |
|
GROGAN John Timothy |
Castlerea, Bradford Road, Burley in Wharfedale, LS29 7QR | Labour Party | Clarkson Joshua M + Braithwaite Sophie G Oliver Martyn Wakefield Patricia A Ahmed Mohammed F OKeeffe Michelle ++ Kates Peter J Townsend Marie A Brown Linda C Smithies Janet |
|
JUDSON Andrew Mark |
(address in the Keighley and Ilkley Constituency) | Reform UK | Graham Donald S + White Jacob Judson Kenneth Dean Paul Coleman Janet A Graham Christine M ++ Feather Melvin Metcalfe Corinne A Baker Angela J Judson Andrew M |
|
MOORE Robbie |
101 Bolton Road, Silsden, Keighley, BD20 0JT | The Conservative Party Candidate | Walton Elizabeth H + Nazam Mohammed Loy Andrew J P Poulsen Karl Butler Stephen M Poulsen Rebecca ++ Butler Catherine Buckley George W Herd Christopher Poulsen Jessica C |
|
SHABIR Vaz |
Fairmount, Woodville Road, Keighley, BD20 6JB | Independent | Hussain Nazam + Hussain Shabir Siddique Samina Khan Saira B Khatoon Sajda Nazam Saiqa ++ Pervez Rashad Khan Olfaht A Khan Mohd Y Ahmed Amar L |
|
WOOD John |
(address in the Shipley Constituency) | Green Party | Russell Janet A + Lovely Georgina R Whitaker Alexandra L Walker Sarah Jones Stephen M R Woodland James ++ Whitaker Caroline Whitaker Neil C Jones Janet E Telfer Alyson C |
*Decision of the Acting Returning Officer that the nomination is invalid or other reason why a person nominated no longer stands nominated.
The persons above against whose name no entry is made in the last column have been and stand validly nominated.
A poll will be taken on Thursday, 4 July 2024 between the hours of 7:00am and 10:00pm.
Shipley Constituency
The following is a statement of the persons nominated for election as a Member of Parliament for Shipley Constituency.
Name of candidate | Home address | Description (if any) | Name of assentors Proposer(+), Seconder(++) |
Reason why no longer nominated* |
---|---|---|---|---|
DANDY Simon |
(address in the Leeds North West Constituency) | Reform UK | Place Stephen + Broadbent Stephen Brown Samantha J Stubley Margaret Hird Jeffrey Baxter Julia ++ Hudson Keith M Stubley Peter Wakelin Shelley Hird Christine |
|
DAVIES Philip Andrew |
(address in the Tatton Constituency) | The Conservative Party Candidate | Pollard Michael + Golding Paul Snell Peter J E Barker Jean M Whiteley Jacqueline Felstead Robert ++ Bennett Rachel J Barker Gerald A Whiteley Geoffrey M Smith Dale |
|
DIXON Anna Louise |
(address in the Shipley Constituency) | Labour Party | Dearden Marcus P + Kimber Jennifer C M Martin Vera J Dixon Gillian Durham Lynn Day Christine ++ Higgie Robert B Miah Mohammed Ashraf Rowe Elizabeth Green Linda J |
|
GRANT Will |
9 Kettlewell Drive, Bradford, BD5 9HW | Yorkshire Party | Hogan Susan E + Mehra Rahul Freeman Jennifer A Quail Gavin Simmonds Rachel E Mell Stephen F Pickering Anthony J ++ McVeigh Michael Ward Martyn R Wood Thomas J McDermott Paul |
|
KHAN Waqas Ali |
(address in the Bradford West Constituency) | Workers Party | Cawthraw Roland + Barrett Eloise J A Cunningham Daniel D Bibi Kalsoom Skipper Joan Hussain Matlub La Hong V Razzaq Raja M Razzaq Sidra Ghafran Chaudhry M ++ Barrett Barry E Barrett Helen M Denby William E Zahidin Mohd Nur Fadhliy Bin Yasmin Sofia Hanif Abbas Razzaq Zahida P |
|
MORTON-WRIGHT Darryl Neale |
(address in the Shipley Constituency) | Christian Peoples Alliance | Schreck Miguel C C + Trueman Robert Cox Rhona Deeks Barbara Lythe Steven G Harvey Robert I Trueman Kerry A ++ Hargreaves Anne Kendall-Brown Jacqueline Brown Sandra J Harvey Avriel R Miller Lily |
|
NAGBEA | (address in the Bradford West Constituency) | Independent | Denning Sean + Heard Neal M Farr-Hoey Saffron I Boakes Lee Farrar Mandy E Casimir Melanie ++ Jones Jennifer Hoey Maxine Brack Allan C Easterbrook Susan E |
|
REED Graham Richard |
(address in the Torridge and Tavistock Constituency) | Liberal Democrats | Stubbs Brendan R + Briggs John Needle Hannah J Knowles Valerie B Jones Caroline R Thorne Gillian ++ Needle Jamie L Knowles Richard D Kirkham Kay Jones Robert |
|
SHKURKA Paul |
(address in the Shipley Constituency) | Social Democratic Party | Shkurka Jean E + Borsos Peter N Smith Barbara Sneddon Mark A Bradley Anthony A Markham Julia ++ Borsos Anne Smith David T Broady Jayne E Eliwi Riad A |
|
WARNES Kevin Robert |
(address in the Shipley Constituency) | Green Party | Love Martin J + Love Helen Sanderson Beth C Harrison Nicole T Lawrence Teresa Watson Anna G ++ Sanderson William J Deacon Tracey H Bullock Simon G Hussain Hawarun N |
*Decision of the Acting Returning Officer that the nomination is invalid or other reason why a person nominated no longer stands nominated.
The persons above against whose name no entry is made in the last column have been and stand validly nominated.
A poll will be taken on Thursday, 4 July 2024 between the hours of 7:00am and 10:00pm.
Dated Friday, 7 June 2024
Dr Lorraine O'Donnell
Acting Returning Officer
Electoral Services
City Hall
Bradford
West Yorkshire
BD1 1HY